Aprílové počasí…

Jiří Vondráček – Aprílové počasí

Jedná se o lidový název pro proměnlivé a nestálé počasí (neměl by vám chybět deštník, pokud chcete alespoň částečně obstát…). Vyskytuje se ve střední Evropě na jaře nebo u lidí narozených v té době.

„Při pravém aprílovém počasí je venku větrno, chladno a velice rychle se střídají silné přeháňky, které jsou většinou sněhové nebo doprovázené krupkami, se slunečnou oblohou. Často je však takto označováno i počasí se slunečnou oblohou, kterou střídají dešťové přeháňky.“ – v čemž je těžko zodpovědně nalézt rozdíl… nebo jo?

Meteorologická zpráva: „Proměnlivosti počasí nahrává zejména skutečnost, že po zimě k nám často proniká poměrně studený vzduch, ale zároveň už má slunce dost velkou sílu na to, aby vyhřálo povrch. Dochází tak k velkým rozdílům v teplotách.

V dubnu se vlastně může objevit jakékoliv počasí od sněžení přes déšť, oblačno až po jasno, a teploty od nočních mrazů až po letních 25 °C v nejteplejších dnech.

Pokud tedy plánujeme nějakou událost závislou na počasí na jaro, je právě toto období největší „sázkou do loterie“ z celého roku. Týká se to nejen samotného apríla, ale i okolních měsíců, tedy března a května.“

Zkrátka, duben má něco do sebe…!