Piknik – napíchnout něco nevýznamného

Slovo piknik pochází z Francie. „Piquer“ znamená „napíchnout“, „nique“ = „něco nevýznamného“, čili asi něco malého ke zbodnutí. 🙂 (piknik v češtině, picknick v němčině, picnic v angličtině).

Piknikování je oblíbená aktivita v letních měsících, kdy se v parcích schází lidé různých skupin a pohodaří na trávě. Dříve by to asi tak dobře nešlo, protože na trávě vesele běhali psi, kteří celý prostor zamořovali. Nicméně kultura pikniků a pejskařů se zlepšila, takže už tráva v parcích nevypadá a nevoní jako minové pole a to je dobře!

Historie pikniků sahá k francouzské revoluci (1789), po níž začaly být otvírány královské parky veřejnosti. I lidé v městech potřebují mít kus přírody kolem sebe. Nejen ti bohatí!

V Londýně existovala na začátku 19. století ‚Picnic Society‘ – „Pikniková společnost“, kdy povinnost jejích členů nespočívala jen na na předvedení gurmánských kousků, ale také kousků na pobavení ostatních.

Pikniky mají i své velké oslavy! Jako byla třeba 1. oslava pádu Bastilly v druhém mileniu (2000), kdy vedl piknik 600 mil přes celou zem, od jednoho pobřeží k druhému pobřeží Francie.

V Americe se oslavuje piknikem 4. července. V Itálii zas Velikonoční pondělí, což my z našich zeměpisných šířek můžeme Italům můžeme jen závidět. Na počasí bychom se v našich podmínkách spolehnout nemohli…