Brusle a Brusel, nějaká souvislost?

Kam se v Praze podíváte, všichni bruslí o sto šest… Napadlo vás někdy, jestli byl dříve Brusel nebo brusle? Souvisí to spolu nějak?

V roce 1465 vyslal král Jiří z Poděbrad k mnoha evropským dvorům mírové poselstvo. Doputovalo i do Brabantského knížectví, do Bruselu.

Když 40 českých pánů a rytířů v čele s panem Lvem z Rožmitálu upachtěně klopýtalo přes zamrzlou řeku Senne (protékající Bruselem), muselo uhýbat dětem i dospělým, kteří po ledu zdánlivě bez námahy klouzali na podivných botách. Pan Lev byl okouzlen, a tak několik párů dřevěných prkének ve tvaru chodidla, do jejichž spodní strany byla zapuštěna želízka, a která se k botám přivazovala koženými řemínky, přivezl do Čech. Neobyčejná prkénka vzbudila velký zájem, a protože je pan Lev přivezl z Bruselu, začalo se jim říkat BRUSLE!!!

Pan Lev netušil, že historie bruslí je stará snad tři tisíce let a že naši předci ji znali a „bruslili“ dávno před jeho výletem do Brabant. Jen používali jiný materiál. Při vykopávkách na Levém Hradci u Prahy bylo nalezeno na třicet kostěných bruslí pocházejících z 11. století.




A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí a bojovek o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde