Díky za zahájení školního roku – konečně nějaká rutina

Prázdniny pomalu končí, a mnohým z nás se uleví,že už, jak doufáme, odejdou děti konečně do školy. Děti to zatím neví, ale uleví se jim taky. 🙂 Příčinou toho je jejich dlouhodobý nedostatek rutiny, která dětem a vlastně každému z nás, přináší do života jistý pořádek, jistotu, organizovanost a pocit, že se v tom velkém prostoru kolem, neztratíme.

Nedostatek pravidel dokonce brání jejich schopnosti rozvíjet se. To, že děti musí ráno v určitý čas vstávat, dojít do školy, „vydržet“ 45 minut soustředění každou vyučovací hodinu a odpoledne se připravovat na další den, je připravuje na život, protože s jejich dospíváním bude řádu a povinností jen přibývat.

Určitě vám dalo během volna v době Korona viru mnohem víc práce děti „dokopat“ k učení, a virtuální hodiny učitelů kolikrát nestačily k dětské motivaci. Jak jsem slyšela od jedné maminky“ „Mám pocit, že se z mé dcery stalo zvířátko, buď ležela u mobilu, udělala to málo pro školu, takže většinou buď ležela nebo jedla“.Asi znáte ten pocit, kdy vytvořit produktivní a tvůrčí prostředí pro vaše děti, je skoro až nemožné, když už jsou tím věčným nicneděláním znuděné. Dětský kolektiv a konkurenční prostředí ostatních děti vaše děti namotivuje k činnosti mnohem lépe, než vy samotní doma.

Rutina je důležitá i v domácí výchově, eliminuje boje s autoritou, protože vy děti nemusíte „sekýrovat“. Činnosti jako čištění zubů, odpočívání, vypnutí televize a přesun na večeři jsou jen tím, co děláme každý den v ten který čas. Rodič přestává být „ten špatný“ a příkazy z jeho strany se minimalizují. Všichni víme, co nastane pak a nikdo se necítí tlačen nebo komandován.

Rutina pomáhá dětem převzít odpovědnost za svoje vlastní aktivity, protože už jen nevykonávají příkazy, které jim musejí udíleny, ale časem se činnosti stávají automatickými, bez soustavného připomínání. Děti se cítí pak nezávislé a mají menší potřebu se bouřit a být v opozici.

Díky škole pak více ocení aktivity, které mohou dělat mimo ni. Naučí se těšit se na věci, které mají rády, což je důležitá věc při účinném zavádění řádu a rozvrhu. Prostě nejdřív povinnosti, a pak zábava.

Sáhněte si na srdce! Nechodily vaše děti děti během Korona prázdnin spát později a méně pravidelně, a pak měly problém s usínáním? Při pravidelném řádu problémy s nedostatkem spánku a s usínáním odpadají.

Takže se všichni těšme na začátek školního roku, bude to pro nás a naše děti jak lázeň pro duši!!!A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí a bojovek o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde