Headline
Pellentesque non sem porttitor, porttitor eros eget, lobortis lacus eugiat vitae augue non, tincidunt posuere
Drsné pohádky připraví děti na život

…existují studie o tom, že míra štěstí dětí v budoucím věku souvisí s tím, jak hodně je rodiče chránili před křivdami a ústrkami okolního světa v dětském věku. Příkladem mohou jít Dánové, odchováni drsnými pohádkami Hanse Christiana Andersena (Malá mořská víla, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty, …), kde si nemůžete být jisti šťastným koncem… A takový je i život! Přečtěte si např. více o osudu Malé mořské víly na wiki, jejíž socha je jednou ze středobodů Kodaně, hlavního města…

Více...

8 – leté gymnázium nebo pohodlná základka?

… tak nějak může vypadat program jarních prázdnin u vašeho školáka v 5. té třídě… 🙁 Já sama jsem pro původní systém 8 – 9. leté školy pro všechny! V „předpřítomné“ 🙂 době proletěla vlna v českých médiích o tom, že se na 8-letá gymnázia dostávají převážně děti ambiciózních vysokoškolsky vzdělaných rodičů… Můj názor je někde mezi… Asi se řadíme s partnerem do té skupiny rodičů, jak to popisují média… Ale aspoň pokud mluvím za sebe, byla bych nejšťastnější,…

Více...

Díky za zahájení školního roku – konečně nějaká rutina

Prázdniny pomalu končí, a mnohým z nás se uleví,že už, jak doufáme, odejdou děti konečně do školy. Děti to zatím neví, ale uleví se jim taky. 🙂 Příčinou toho je jejich dlouhodobý nedostatek rutiny, která dětem a vlastně každému z nás, přináší do života jistý pořádek, jistotu, organizovanost a pocit, že se v tom velkém prostoru kolem, neztratíme. Nedostatek pravidel dokonce brání jejich schopnosti rozvíjet se. To, že děti musí ráno v určitý čas vstávat, dojít do školy, „vydržet“…

Více...

Posted in My a výchova Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Díky za zahájení školního roku – konečně nějaká rutina
Duhová vlajka, Pride festivaly – Praha, Londýn…

Praha hravě pořádá své akce pro děti a rodiny, školy a příměstské tábory na Střeleckém ostrově. Ten je úzce spjatý s právě probíhající Prague Pride… Čili nemohu jinak, než se vyjádřit k události, kvůli které jsem před dvěma roky obtelefonovala Magistrát Prahy a organizátory této akce. Šlo mi o to, jestli může naše akce pro příměstský tábor vůbec proběhnout. S potěšením mohu sdělit, že z obou stran se ke mně a akcím pro děti zachovali korektně, zodpovědně a velmi…

Více...

Posted in My a výchova, Od Prahy hravě Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Duhová vlajka, Pride festivaly – Praha, Londýn…
Chvalte, ale pořádně! – Chvály není nikdy dost

Na tom se asi shodneme, že je potřeba své děti chválit. Zvyšuje jim to sebevědomí a motivuje do další činnosti. I my dospělí jsme rádi chváleni, od partnera, od šéfa, od maminky… Ale stejně jako nám udělá radost pochvala za něco, čeho si opravdu ceníme, co se nám povedlo, co jsme dotáhli s vypětím všech sil…, stejně tak i děti musíme chválit s rozmyslem. Třeba: Tys ale hezky namaloval ty kolečka!, Líbilo se mi, jak ses postaral o sestřičku,…

Více...

Posted in My a výchova Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chvalte, ale pořádně! – Chvály není nikdy dost
Rej fotografů nebo masek? Masopust na Malé Straně

Malostranské veselí při Masopustu bylo úžasné. Bylo krásné pozorovat místní a děti… Takto se průvod valil na začátku…                 Původně se měli lidé veselit, ale teď se veselí jen málokdo. Když se rozhlédnete při probíhající veselici kolem, polovina lidí fotografuje nebo „je na mobilu“. Místo toho, aby ti lidé a děti jen tak byli! Říká se tomu „Být tady a teď“. Bojím se doby, kdy se budeme všichni vzájemně fotit a dávat…

Více...

Dva povinné předměty, co by se měly vyučovat

Náš vzdělávací systém nás učí spoustu nepoužitelných věcí, které si stejně, když na to příjde, můžeme „vygooglit“ na Internetu. Ale dvě zásadní věci, s kterými se většina z nás potýká, nějak opomíjí. Něco jako „Výchova k rodičovství“ – předmět o tom, jak vychovávat děti. Plodit děti může každý! 🙁 Adoptovat či uměle oplodnit – to už musí být NĚKDO! Někdo, kdo projde spoustou psychologických testů a návštěvami sociálních pracovnic. Není to nějak postavené na hlavu??? 🙁 Na tyhle procedury…

Více...

Posted in My a výchova Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dva povinné předměty, co by se měly vyučovat
Odkud jsou naše pohádky

Se začátkem pracovního týdne a navíc po vánočním lenošení už asi nemáte na pohádky náladu. Ale zas o nich můžeme zapřemýšlet s nadhledem jako zapřemýšlela Historie.cs na České televizi. Dle odborníků na pohádky na ČT: tzv. klasické české pohádky vznikly zásluhou Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena – máme pocit, že jde o tradiční české pohádky, ale v českých zemích se předtím vyprávěly jiné příběhy (41:33 minuta videa) Budulínek, Perníková chaloupka, Smolíček… se objevily v našich zemích až v…

Více...

Posted in My a výchova Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Odkud jsou naše pohádky
Úplně jinak

Děti mají pátek, víkend před nimi, konečně konec sociálních aktivit…, je po večerníčku, kámošky mají jiné kámošky, kámoši jsou nominovaní na víkendový zápas… Do zítřejších bubble narozenin a rejdění kolem Hostivařské přehrady daleko. Jídlo je jen zdržení… Mobil, FIFA, Minecraft, Youtube – jako že dobrý na zbytek večera. Vypněte světla, lehněte si všichni do postele a každý ať vymyslí otázku na ty ostatní i pro sebe… Tma a ticho, zvlášť když prší a vše za oknem šumí… I vaše…

Více...