Headline
Pellentesque non sem porttitor, porttitor eros eget, lobortis lacus eugiat vitae augue non, tincidunt posuere
Díky za zahájení školního roku – konečně nějaká rutina

Prázdniny pomalu končí, a mnohým z nás se uleví,že už, jak doufáme, odejdou děti konečně do školy. Děti to zatím neví, ale uleví se jim taky. 🙂 Příčinou toho je jejich dlouhodobý nedostatek rutiny, která dětem a vlastně každému z nás, přináší do života jistý pořádek, jistotu, organizovanost a pocit, že se v tom velkém prostoru kolem, neztratíme. Nedostatek pravidel dokonce brání jejich schopnosti rozvíjet se. To, že děti musí ráno v určitý čas vstávat, dojít do školy, „vydržet“…

Více...

Duhová vlajka, Pride festivaly – Praha, Londýn…

Praha hravě pořádá své akce pro děti a rodiny, školy a příměstské tábory na Střeleckém ostrově. Ten je úzce spjatý s právě probíhající Prague Pride… Čili nemohu jinak, než se vyjádřit k události, kvůli které jsem před dvěma roky obtelefonovala Magistrát Prahy a organizátory této akce. Šlo mi o to, jestli může naše akce pro příměstský tábor vůbec proběhnout. S potěšením mohu sdělit, že z obou stran se ke mně a akcím pro děti zachovali korektně, zodpovědně a velmi…

Více...

Drsné pohádky připraví děti na život

…existují studie o tom, že míra štěstí dětí v budoucím věku souvisí s tím, jak hodně je rodiče chránili před křivdami a ústrkami okolního světa v dětském věku. Příkladem mohou jít Dánové, odchováni drsnými pohádkami Hanse Christiana Andersena (Malá mořská víla, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty, …), kde si nemůžete být jisti šťastným koncem… A takový je i život! Přečtěte si např. více o osudu Malé mořské víly na wiki, jejíž socha je jednou ze středobodů Kodaně, hlavního města…

Více...

Hádáte se s partnerem?

Naše děti to ovlivňuje, možná budou moudřejší a samostatnější… ale to je jen slabá útěcha, i když třeba pravdivá. Ze statistiky: 2/3 dětí zažily agresivní chování rodičů 13% se setkalo s fyzickým násilím (průzkum Factum Invenio pro UNICEF) „To, co děti vidí nebo zažijí v rodinách, se projevuje následně i v jejich vlastním chování a později ve vlastních partnerských vztazích.“ „Klíčové je, zda hádka rodičů je konstruktivní a vede nakonec k dohodě, nebo zda se jedná o hádku vedoucí…

Více...

Kamarádi a kamarádky vašich dětí?

Mám takovou zkušenost, že pokud si nesednete s maminkou/tatínkem vašeho dítěte, je to celkem trouble veliký! 🙂 Nejen, že se s tímto člověkem budete potkávat několik dalších let. (být to vy dva dospělí, problém by v tom nebyl, prostě se potkávat nebudete…) Ale hlavní je, aby vaším dospěláckým problémem nebyly afektovány vaše děti, to je pak špatné. Tak jako např. cituji z tohoto článku. Rodiče dvou dobrých kamarádů či kamarádek se přirozeně nemusí přátelit jako jejich děti. Avšak je…

Více...

Chvalte, ale pořádně! – Chvály není nikdy dost

Na tom se asi shodneme, že je potřeba své děti chválit. Zvyšuje jim to sebevědomí a motivuje do další činnosti. I my dospělí jsme rádi chváleni, od partnera, od šéfa, od maminky… Ale stejně jako nám udělá radost pochvala za něco, čeho si opravdu ceníme, co se nám povedlo, co jsme dotáhli s vypětím všech sil…, stejně tak i děti musíme chválit s rozmyslem. Třeba: Tys ale hezky namaloval ty kolečka!, Líbilo se mi, jak ses postaral o sestřičku,…

Více...

Rej fotografů nebo masek? Masopust na Malé Straně

Malostranské veselí při Masopustu bylo úžasné. Bylo krásné pozorovat místní a děti… Takto se průvod valil na začátku… Původně se měli lidé veselit, ale teď se veselí jen málokdo. Když se rozhlédnete při probíhající veselici kolem, polovina lidí fotografuje nebo „je na mobilu“. Místo toho, aby ti lidé a děti jen tak byli! Říká se tomu „Být tady a teď“. Bojím se doby, kdy se budeme všichni vzájemně fotit a dávat na fb, že si to hrozně užíváme… Už…

Více...

Naše děti, současný svět a pěkná hra o Karlu IV.

Cituji z jedné moc hezké příručky pro děti o Karlu IV.. „Svým vzděláním, rozhledem i zaměřením Karel přesahoval jakékoliv zemské hranice a jako římský císař ani nemohl rozhodnout jinak než z evropské perspektivy.“ Motto citovaného článku pro děti: „Dnes by se nám Evropan Karel moc a moc hodil“! Dovětek: moje děti dnes před odchodem do školy řešily, kdy budou moct volit. Synovi ty první volby po 5ti letech utečou o půl roku. Dcera se v klidu bude moci zúčastnit…

Více...

Dva povinné předměty, co by se měly vyučovat

Náš vzdělávací systém nás učí spoustu nepoužitelných věcí, které si stejně, když na to příjde, můžeme „vygooglit“ na Internetu. Ale dvě zásadní věci, s kterými se většina z nás potýká, nějak opomíjí. Něco jako „Výchova k rodičovství“ – předmět o tom, jak vychovávat děti. Plodit děti může každý! 🙁 Adoptovat či uměle oplodnit – to už musí být NĚKDO! Někdo, kdo projde spoustou psychologických testů a návštěvami sociálních pracovnic. Není to nějak postavené na hlavu??? 🙁 Na tyhle procedury…

Více...

Bajka na objednávku paní učitelky češtiny

Syn dostal úkol vymyslet a napsat bajku! Je možné, že takovým jedním školním domácím úkolem, do kterého se nikomu nechce, se rodí budoucí spisovatelé… Děti je třeba neustále podněcovat a snad se jednou na něco chytnou. 17-ti letá spisovatelka Tereza Řasová (více zde) vlastně potvrzuje, jak důležití učitelé a dětské vzory jsou… Jak sama Tereza říká… „Když jsem byla na základní škole, k psaní mě motivovala moje třídní učitelka. Pod jejím vedením naše třída vydala dvě krátké knihy. Avšak…

Více...