Headline
Pellentesque non sem porttitor, porttitor eros eget, lobortis lacus eugiat vitae augue non, tincidunt posuere
Táborská brána na Vyšehradě – ještě nedávno zabydlená…

Táborská brána na Vyšehradě je místem našich srazů na hru Prahy hravě, tak se u ní trochu zastavíme už předem. Jak to bývá, názvy bran se nazývají podle toho, kam vedou. A tak nenajdete v Praze bránu Pražskou a v Táboře zas Táborskou, ale přesně obráceně… I když tu Pražskou v Táboře už také ne, protože byla zbořena 🙁 Na Vyšehradě se dochovaly brány tři: Táborská, Leopoldova a Cihelná. Ta kdysi nejmajestátnější, brána Špička, už je k vidění jen…

Více...

Vlastní život Lennonovy zdi

Na pražské Kampě je jedno z nejnavštěvovanějších míst Lennonova zeď, nejednou jsem tam posílala cizince s knížečkou v ruce, kteří ji nemohli najít. Je otázka, jak aktuální je John Lennon pro dnešní generaci, ale protože Beatles způsobili převrat v moderní hudbě, myslím, že znát Johna Lennona a Beatles patří k základům vzdělání… Málokdo ví, že tradice psaní na zeď na Velkopřevorském náměstí tu byla už od 60. let, kdy se tam psali vzkazy pro Jana Wericha, bydlícího nedaleko, v…

Více...

Proč a jak Pražské Jezulátko

V kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici na Malé Straně se to obdivovateli Jezulátka jen hemží. Nejen o Pražském Jezulátku si budeme povídat na akci Adventní Kampa. V době adventní a předvánoční tu uslyšíte často více španělštiny než češtiny. Naše Jezulátko je totiž světoznámé, i když ve Španělsku nejvíce. To proto, že ji již roku 1603 přivezla do Prahy Polyxena z Lobkovic jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, dvorní dámy španělské královny….

Více...

Odložený sv. Václav na Vyšehradě a další jeho sochy v Praze

Ne každý ví, že jsme dříve měli v Praze na „Václaváku“ úplně jinou sochu sv. Václava, a to veprostřed Václavského náměstí od J.J. Bendla. Byla umístěna na barokní kašnu. Ale pro její údajnou nedostatečnou reprezentativnost byla socha přemístěna do Štulcových sadů na Vyšehradě (náhledový obrázek). Krátce na to byla vypsána soutěž na sochu novou, která měla kromě podoby změnit i místo. Bylo zvoleno místo dominující celému Václavskému náměstí. V užším výběru zůstali dva umělci, Josef Václav Myslbek a Bohuslav…

Více...

Korunovační průvody a naše nová hra Starým Městem

Od první korunovace českého krále v roce 1086 až po poslední v roce 1836 bylo během slavnostní mše v chrámu sv. Víta korunováno a svěceným olejem pomazáno 26 českých králů a 28 královen. Korunovacím předcházely velké okázalé průvody na Pražský hrad.   Cesta korunovačních průvodů se v dnešní trase ustálila až v polovině 15. století. Do té doby vedly z Vyšehradu, kde si panovníci nazouvali lýčené střevíce a oblékali prostý šat a mošnu Přemysla Oráče, aby poddaní nezapomněli, že…

Více...

Modrá a červená čísla domů

Určitě víte, že na každém domě najdete modré a červené číslo. Podle modrého, „orientačního“ čísla se budete logicky orientovat :), pokud budete chtít najít správnou adresu. Červené číslo „popisné“ je svědkem vzniku budovy. Třeba nižší červená čísla označují relativně historičtější budovy než červená čísla vysoká. Shrnuto tato čísla byla dávána budovám podle doby jejich vzniku. Náměstí jsou číslována po jednom, a neřeší se sudá a lichá čísla. Nejčastěji začínají radnicí nebo něčím podstatným. Pro obce ležící u silnice bylo důležité,…

Více...

Pyramida založení Karlova mostu

Po tom, co přijmete tuto pyramidu do svého podvědomí a stejně tak vaše děti, toto krásné seskupení lichých číslic zůstane vodítkem pro zařazení Karla IV. do naší historie. Pak vám z toho vypadne „14. století“. Karel IV. kromě toho, že byl dokonalý a založil tu spoustu důležitých věcí (Karlova univerzita, Karlův most, Nové Město, Karlštejn, na Novém Městě většina kostelů), byl také velký mystik a pověrčivý, a tudíž dával velký důraz na čísla, symboly a geometrii. rok – 1357…

Více...

Vládní výhled z Karlova mostu

Připravujeme zahřívací akci na zimu přes Karlův most s bojovkou na Kampě, ale zatím nemáme jasno, tak jako nikdo, kdo se bude pohybovat v interiéru těchto dvou budov. Pozastavíme se tedy alespoň u budov samotných. Strakova akademie V této budově sídlí od roku 1993 Úřad vlády České republiky  Kdo bude zasedat v jejích útrobách další 4 roky se teprve dojednává. Název Strakova akademie dalo jméno Petra Straky – císařského tajného rady, který již roku 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení…

Více...

Procházky stavebními styly v Praze – GOTIKA

Jsme tady s dalším návrhem vycházky po ikonách „stylové“ architektury v Praze, tentokrát po gotických stavbách. Začíná se dělat krásně, tak proč si krásně 🙂 nevyjít a nepoznávat Prahu a architekturu? Mapka opět přiložena. Gotické stavby vznikaly ve středověku, u nás ve 14. a 15. století, hodně z nich bylo postaveno za vlády Karla IV., kdy Praha nejvíce vzkvétala. Typickými stavebními útvary jsou chrámy, katedrály (pokud je chrám větší, má 3 a více lodí) a v Praze najdeme i…

Více...

Procházky stavebními styly v Praze – styl románský

Pletou se vám a vašim dětem stavební slohy? Připravili jsme pro vás zjednodušený přehled pro jejich lepší rozpoznávání. Pokud si je projdete osobně, jsme si jisti, že se vám pevně vryjí do podvědomí jejich rysy a příště už se nespletete. Doporučujeme rozdělit si vycházky po stylech, budete mít program na několik odpolední. Projdete se na čerstvém vzduchu bez návštěvy interiérů, což je v současné době víc než žádoucí… Památek románského slohu (11.- 13. stol.) najdeme nejméně. Je to hlavně…

Více...