Headline
Pellentesque non sem porttitor, porttitor eros eget, lobortis lacus eugiat vitae augue non, tincidunt posuere
Jak si zapamatovat nábřeží v Praze

Po mostech, které jsem si už ujasnila a podělila se s vámi v předchozím článku, se už dlouho chystám si udělat pořádek v pražských nábřežích. Nejdříve si je vyjmenujeme: Pravá strana Vltavy po jejím toku z jihu na sever: Podolské nábřeží Rašínovo nábřeží Masarykovo nábřeží Smetanovo nábřeží Alšovo nábřeží Dvořákovo nábřeží Nábřeží Ludvíka Svobody Rohanské nábřeží Levá strana Vltavy po jejím toku z jihu na sever: Hořejší nábřeží Janáčkovo nábřeží Malostranské nábřeží Kosárkovo nábřeží Nábřeží Edvarda Beneše Nábřeží Kapitána…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si zapamatovat nábřeží v Praze
Jak si zapamatovat pražské mosty a jak jdou po sobě

Vždy mi dělalo problém si zapamatovat, jak se jmenují ty hlavní pražské mosty a jak jdou po sobě… Proběhlo několik pokusů, kdy jsem se to snažila naučit. Návod na to mi sdělila až úplně náhodou jedna paní v tramvaji, s kterou jsem se ani nevím proč, dala do řeči… Dodnes si pamatuji, že to bylo na Štědrý den. Asi vánoční dárek! 🙂 Funguje to, a dá se použít celoročně. Stačí si zapamatovat větu: Žába plavala jako labuť, která měla…

Více...

Modrá a červená čísla domů

Určitě víte, že na každém domě najdete modré a červené číslo. Podle modrého, „orientačního“ čísla se budete logicky orientovat :), pokud budete chtít najít správnou adresu. Červené číslo „popisné“ je svědkem vzniku budovy. Třeba nižší červená čísla označují relativně historičtější budovy než červená čísla vysoká. Shrnuto tato čísla byla dávána budovám podle doby jejich vzniku. Náměstí jsou číslována po jednom, a neřeší se sudá a lichá čísla. Nejčastěji začínají radnicí nebo něčím podstatným. Pro obce ležící u silnice bylo důležité,…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Modrá a červená čísla domů
Vlastní život Lennonovy zdi

Na pražské Kampě je jedno z nejnavštěvovanějších míst Lennonova zeď, nejednou jsem tam posílala cizince s knížečkou v ruce, kteří ji nemohli najít. Je otázka, jak aktuální je John Lennon pro dnešní generaci, ale protože Beatles způsobili převrat v moderní hudbě, myslím, že znát Johna Lennona a Beatles patří k základům vzdělání… Málokdo ví, že tradice psaní na zeď na Velkopřevorském náměstí tu byla už od 60. let, kdy se tam psali vzkazy pro Jana Wericha, bydlícího nedaleko, v…

Více...

Proč a jak Pražské Jezulátko

V kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici na Malé Straně se to obdivovateli Jezulátka jen hemží. Nejen o Pražském Jezulátku si budeme povídat na akci Adventní Kampa. V době adventní a předvánoční tu uslyšíte často více španělštiny než češtiny. Naše Jezulátko je totiž světoznámé, i když ve Španělsku nejvíce. To proto, že ji již roku 1603 přivezla do Prahy Polyxena z Lobkovic jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, dvorní dámy španělské královny….

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč a jak Pražské Jezulátko
Pyramida založení Karlova mostu

Po tom, co přijmete tuto pyramidu do svého podvědomí a stejně tak vaše děti, toto krásné seskupení lichých číslic zůstane vodítkem pro zařazení Karla IV. do naší historie. Pak vám z toho vypadne „14. století“. Karel IV. kromě toho, že byl dokonalý a založil tu spoustu důležitých věcí (Karlova univerzita, Karlův most, Nové Město, Karlštejn, na Novém Městě většina kostelů), byl také velký mystik a pověrčivý, a tudíž dával velký důraz na čísla, symboly a geometrii. rok – 1357…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pyramida založení Karlova mostu
Karel IV. stavěl své stavby racionálně…“Hladová (?)“ zeď na Petříně

Na našich akcích si o Karlovi IV., jeho matematice, mystických číslech, vizích i moudrosti stanovovat priority, řekneme více. V tomto krátkém článku je řeč o „Hladové zdi“… Měla především obranný charakter chránící Malou Stranu a Hradčany od jihu a západu a vedla od Újezdu až po Strahov a Pražský hrad. Důležitost zdi potvrdila pozdějšími úpravami Marie Terezie. To, že dal stavbou zdi Karel IV. práci chudému obyvatelstvu, byl jen vedlejší produkt – dnes něco jako „nice to have“. Hladomor…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Karel IV. stavěl své stavby racionálně…“Hladová (?)“ zeď na Petříně
Procházky stavebními styly v Praze – GOTIKA

Jsme tady s dalším návrhem vycházky po ikonách „stylové“ architektury v Praze, tentokrát po gotických stavbách. Začíná se dělat krásně, tak proč si krásně 🙂 nevyjít a nepoznávat Prahu a architekturu? Mapka opět přiložena. Gotické stavby vznikaly ve středověku, u nás ve 14. a 15. století, hodně z nich bylo postaveno za vlády Karla IV., kdy Praha nejvíce vzkvétala. Typickými stavebními útvary jsou chrámy, katedrály (pokud je chrám větší, má 3 a více lodí) a v Praze najdeme i…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Procházky stavebními styly v Praze – GOTIKA
Procházky stavebními styly v Praze – styl románský

Pletou se vám a vašim dětem stavební slohy? Připravili jsme pro vás zjednodušený přehled pro jejich lepší rozpoznávání. Pokud si je projdete osobně, jsme si jisti, že se vám pevně vryjí do podvědomí jejich rysy a příště už se nespletete. Doporučujeme rozdělit si vycházky po stylech, budete mít program na několik odpolední. Projdete se na čerstvém vzduchu bez návštěvy interiérů, což je v současné době víc než žádoucí… Památek románského slohu (11.- 13. stol.) najdeme nejméně. Je to hlavně…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Procházky stavebními styly v Praze – styl románský
Do Národního muzea v roce 2018? – ANO :)

Tento článek dole jsme psali v roce 2016 a pochybovali o tom, jestli se termín zdaří. Vypadá to velmi optimisticky a já jako máma, i jako zástupkyně tohoto webu, mám velkou radost, že se s největší pravděpodobností muzeum otevře už tento říjen u příležitosti vzniku Československé republiky v roce 1918, 28. října. Super!!!! Vypadá moc hezky navenek. Publikováno v roce 2016 Prahou hravě:Na portálu Národního muzea najdete hezké informace o tom, jak co bude vypadat a co se kdy…

Více...

Posted in Praha jednouduše Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Národního muzea v roce 2018? – ANO :)