Vlastní život Lennonovy zdi

Na pražské Kampě je jedno z nejnavštěvovanějších míst Lennonova zeď, nejednou jsem tam posílala cizince s knížečkou v ruce, kteří ji nemohli najít.

Je otázka, jak aktuální je John Lennon pro dnešní generaci, ale protože Beatles způsobili převrat v moderní hudbě, myslím, že znát Johna Lennona a Beatles patří k základům vzdělání…

Málokdo ví, že tradice psaní na zeď na Velkopřevorském náměstí tu byla už od 60. let, kdy se tam psali vzkazy pro Jana Wericha, bydlícího nedaleko, v 60. a 70. letech to bylo protestní místo související s okupací z roku 1968.
Závadné nápisy proti systému byly samozřejmě zamalovávány, ale brzy se objevovaly další. Přibývalo ale i milostných veršů.

Po smrti Johna Lennona v roce 1980 někoho napadlo využít výčnělek ve zdi po bývalé pumpě pro vytvoření fiktivního hrobu hudebníka, kam lidé nosili svíčky a květiny, a připisovali úryvky z Lennonových písní.

V roce 1981 byla zeď poprvé přemalována režimem kvůli blížícímu se komunistickému sjezdu na zeleno, což vyprovokovalo více a více protestních nápisů.

Protože přemalovávání nápisů nepomáhalo, byla na zeď umístěna také plakátovací plocha a roku 1988 komunisté raději oficiálně prohlásili toto místo za Lennonovu pamětní desku připomínající jeho mírové aktivity. Pro jistotu i proto, že se zde každoročně v den piety Johnu Lennonovi konala nezákonná shromáždění, která byla potlačována STB, a která pak pokračovala přes Karlův most.

Po navrácení Řádu maltézských rytířů nechal řád malíře Františka Flašara na zeď vytvořit portrét Johna Lennona. Podle původní představy se na zeď kolem portrétu měly pouze kreslit květiny, tyto představy se však nenaplnily.

V listopadu 2000 členové umělecké skupiny Rafani celou zeď přetřeli zelenou barvou a doprostřed umístili nápis láska, což prezentovali jako odpověď na tehdejší politickou situaci a na vyprázdnění původního ducha místa.
Odpověď památkářů byla tenkrát barva okrová. 🙂

V roce 2014 kdosi přetřel celou zeď na bílo a vytvořil na ní nápis „Wall is over!“ (parafráze Lennonovy písně War is over z roku 1971). Tady ale už došlo paradoxně k tomu, že bylo podáno trestní oznámení na neznáměho pachatelo a přemalování graffitti na bílo bylo označeno za vandalství. Městská část Praha 1 se vyjádřila, že „jedině na Lennonově zdi bylo sprejerství vnímáno jako symbolické dílo, které má svou historii, a že přemalování této zdi na bílo a napsání nápisu Wall is over je vlastně sprejerství naruby :). ¨

K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba, která to měla udělat na počest a v rámci oslav 17. listopadu s odkazem na Johna Lennona. Prý před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla, a bílá zeď má symbolizovat svobodu, poskytnutí volného prostoru novým vzkazům současné generace.

K nové přemalbě zdi došlo u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU v rámci projektu Zeď svobody a energie v roce 2022 29 umělci z celé Evropy. Kromě tradičního vyobrazení Johna Lennona bylo v centrální části zdi umístěno velké kruhové zrcadlo s dalším portrétem zpěváka, v němž se odrážejí okolní domy i obrazy lidí, stojících před zdí.

Lennonova zeď je tedy jedna z mála zdí v samotném centru Prahy, kde je oficiálně povoleno malovat a psát, a jejíž podoba se mění ze dne na den…

A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde