„Masopust“ – nepustíme se DO masa… ale masa se naopak „pustíme“! :)

I když jsou masopusty po celé zemi slaveny v různá data, letošní vrchol masopustu 2023 začíná v neděli 19.2. a končí v úterý 21.2.

Je potřeba si zopakovat základní masopustní pojmy, neboť masopust je pohyblivý svátek a navíc má širší a užší pojetí, což do jeho vysvětlování vnáší trochu zmatek. Může to být celé masopustní období od Tří králů do Popeleční středy nebo poslední 3 dny před Popeleční středou – neděle, pondělí, úterý.

To samé co masopust je vlastně „karneval“ („Carne(i) vale“ = „dejme masu vale“, „pusťme maso“), z hlediska původního významu slova.

I když posuny ve významech obou slov už všichni cítíme… Je na první pohled zavádějící, že se mu říká masopust, když vlastně představuje období hodování a veselí. 

Masopustem tedy dnes nazýváme spíš oslavy před tím, než by se maso mělo teoreticky vy“pustit“. Jakási příprava na bezmasé dny (naposledy si ještě užít… :)). Tato příprava samozřejmě znamená, že se musíte hoooodně najíst (ideálně vepřového), abyste pak ty dny půstu do Velikonoc vydrželi :).  Toto třídenní období bylo hlavně na vesnicích obdobím maškarních průvodů masek, bálů a veselení. Masopust končil v noci před Popeleční středou (46. den před Velikonoční nedělí), kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) už byly dovoleny jen mastné rohlíky s kávou nebo mlékem. Dopoledne se mohla ještě kořalka, asi jako určitý způsob vyprošťováku… Oběd už probíhal v duchu postění se, tj. čočka, sýr, chléb, brambory…

Popeleční středou (v r. 2023 – 22.2.)  tedy začíná postní doba, která končí jako každý rok Velikonoční nedělí (letos 9.4.). 

A protože máme na Praze hravě rádi tučňáky, tak si tento pojem neodpustíme…! Je jím tučný čtvrtek (= „tučňák“) – čtvrtek před masopustní nedělí. Příprava na to, než oslavy vypuknou v plném proudu!

 

Masopust je stejně jako Velikonoce závislý na Měsíci s velkým M, co vídáme na obloze, konkrétně Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. A masopust končí zas před Popeleční středou, která je 46 dní před Velikonoční nedělí.

A teď z praktického pohledu: v současnosti se nejvíce masopustně veselíme víkend před masopustním úterým, protože v úterý máme pracovní den, v neděli před ním depresi z pondělí po ní, tak z toho nejlépe vychází sobota.

 

A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí a bojovek o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde