Drsné pohádky připraví děti na život

…existují studie o tom, že míra štěstí dětí v budoucím věku souvisí s tím, jak hodně je rodiče chránili před křivdami a ústrkami okolního světa v dětském věku. Příkladem mohou jít Dánové, odchováni drsnými pohádkami Hanse Christiana Andersena (Malá mořská víla, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty, …), kde si nemůžete být jisti šťastným koncem… A takový je i život!

Přečtěte si např. více o osudu Malé mořské víly na wiki, jejíž socha je jednou ze středobodů Kodaně, hlavního města Dánska.

Holčičky pak nebudou zklamány, když nenajdou krásného a bohatého prince, kluci zase, že nebudou Ronaldo no. 2 a že dospělý život nebude procházka růžovým sadem.

Když vidíme my, jako rodiče, naše děťátka nešťastná, udělali bychom všechno pro to, abychom jim jejich strasti vyřešili… Ale údajně to tak není správně! Nemůžeme jim pořád umetat cestičky! Čím dříve poznají, že svět není ideální a je třeba bojovat s příkořím a nespravedlností, tím lépe budou připraveni na život.

A co s tím, když o něco usilují, věnují tomu čas, a nepovede se to? Co pak? Proto mají nás rodiče, abychom jim nějak vysvětlili, že teď to nevyšlo, ale že není důvod na to „snažení“ příště rezignovat…

Ale k Dánům:

  • více než 40 let jsou v top ten nejšťastnějšího národa
  • chovají se k dětem diplomaticky a vyhýbají se ultimátům
  • důležitější je problémy řešit než trestat za prohřešky
  • podle psycholožky Jessicy Alexandrové se zaměřují na „hygge“ – čas vyhrazený na rodinu, kdy se všichni soustředí na „my“ místo „já“

Asi na tom něco bude…