Headline
Pellentesque non sem porttitor, porttitor eros eget, lobortis lacus eugiat vitae augue non, tincidunt posuere
Pomník mýdla na Kampě

Pomníky mohou mít různé podoby a různé důvody. Tak, jako mají v Dačicích Pomník kostky cukru, máme my na Kampě Pomník mýdla. O tom na Kampě málokdo ví, neboť je umístěn velice nenápadně v rohu Nosticovy zahrady. Je na něm sotva viditelný nápis Prádelna 1659. Úplně se neví, jestli pomníček není „fake“, neboť prý v oné době ještě oblé kusy mýdla nebyly, byly jenom ukrojené kostky s ostrými řezy. Jak asi víte nebo nevíte, na Kampě se vždy hodně…

Více...

Posted in Zajímavosti Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pomník mýdla na Kampě
Bažant kodrcá…? (ryze české pokračování zvuků zvířat)

Já znám slovo „kodrcat“ jen jako výraz pro dlouhosáhlé ježdění, kdy ztrácíte nervy, že je vám líto trávit tolik času na cestě… A ještě k tomu na špatném terénu… Bažant kodrcá při námluvách, v čemž nějak nemohu najít tu souvislost. To my asi sexy nevypadáme, když se někam kodrcáme… 🙂 Když zapomeneme překlady zvuků zvířat do jiných jazyků – minulý článek (cizí výrazy v tom dělají opravdu zmatek!), je nám v češtině vše jasné. Tedy jen do té doby,…

Více...

Víte, že pes štěká v každém jazyce jinak?

No je to opravdu věda! V různých jazycích existují jiná citoslovce pro to, jak zvířata dělají. Např. u krávy se jen čeština vymyká ostatním (pro nás Evropany důležitým) jazykům – kráva mezinárodně spíše „mučí“, na českých pastvinách ale „bučí“… Koza zas všude v Evropě bečí a u nás a v Rusku mečí. Pes je jeden z nejkomplikovanějších! Někde dělá bow-wow, woof-woof, wau-wau, ouah-ouah, guau-guau, гав-гав, bau-bau nebo i au-au. (Třeba to je tím, že mají v každé zemi jinou…

Více...

Římské číslice – jak si je zapamatovat

I – 1 V – 5 X – 10 L – 50 C – 100 D – 500 M – 1000 K tomuto článku se po pár letech vracíme. Padlo zde od nás i od vás v komentářích hodně mnemotechnických pomůcek, děkujeme za ně! Alespoň pro mne je jednoznačný vítěz „LCD Monitor“!!! Má jen malou nevýhodu, a to že za našich dětských let prostě neexistoval. Ovšem! Každému může vyhovovat jiný způsob a tak necháváme i ty ostatní… Mnemotechnická pomůcka…

Více...

QR a čárové kódy ve zkratce

Už jste někdy přemýšleli, čeho zkratka je QR? Je to z anglického „Quick Response“ = rychlá odpověď. A že je opravdu rychlá, asi už každý někdy poznal. Jak ho známe my, je to vlastně odkaz na Internetovou stránku zapsaný do kódu, takže nemusíte nic složitě zadávat, a prostě to „fachčí“! 🙂 Dnes ho používáme především jako vizitky, pozvánky na akce, informace o místech, ale také jako faktury a příkazy k úhradě. A není to žádná věda! Svůj QR si…

Více...

Posted in Zajímavosti Komentáře nejsou povolené u textu s názvem QR a čárové kódy ve zkratce
Karel IV. jako sběratel drahokamů …

Svatováclavská koruna, symbol české státnosti! Karel IV. byl pedant, stále s ní nebyl spokojen a nechal ji předělat proto, že se mu podařilo sehnat exkluzivnější a luxusnější drahokamy, než byly na té původní… Kromě toho, že byl výborný státník, byl totiž také zapálený sběratel drahokamů. Poslední podoba svatováclavské koruny je z roku 1387. Přední a největší červený kámen byl chybně označován jako rubín (donedávna „největší rubín na světě zasazený ve šperku“). O toto prvenství však koruna přišla, protože podle…

Více...

Posted in Zajímavosti Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Karel IV. jako sběratel drahokamů …
Objevujte barevné listí, dokud neopadá

Není toho moc co dělat, a tak se můžeme letošní rok trochu zamyslet nad barvami podzimních listů, které bohužel teď v listopadu postupně opadávají z podstaty názvu tohoto měsíce, z vědecky vysvětlitelných důvodů nebo kvůli tomu, že se bojí Chucka Norrise… Vyberte si! „Chuck Norris vytvořil podzim. Jednou kopl do stromu, až spadly všechny listy. Od té doby každý rok radši shazují všechny stromy své listy raději samy.“ O tom, že listy obsahují chlorofyl (zelené barvivo) ví už asi…

Více...

Posted in Zajímavosti Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Objevujte barevné listí, dokud neopadá
Dotěrné čínské berušky

Taky jste zažily nálet berušek na váš dům jako já ve čtvrtek v Libni? Poklidně jsme si doma pohodařili, když začaly útokem nalétávat berušky na okna a přiléhající zdi. Už jejich zběsilé pohyby nejsou vyloženě balzám na vaše nervy… Raději jsme zavřeli okna, protože dvě už „splašeně pohodařily“ v místnosti. Jak jsem se později dočetla, vpád čínských berušek začíná být neodmyslitelnou součástí evropského podzimu. Obsypání našeho domu, a nejen toho, byl vlastně manévr, jak se v teplém lidském obydlí…

Více...

Vždy se děje na Střeláku něco neobvyklého….

V průběhu našich vycházek už jsme zažili ledacos… Polekali jsme se nutrie, viděli jsme Helenu Vondráčkovou, byli jsme svědky nesčetného asijského focení nebo motorizovaných surf(board)ů… Co jsme ale ještě nezažili, byla záchranná akce daňka. Jako Praha hravě máme rádi zvířátka, které mají rády děti, a tím pádem musíme ocenit usilovnou snahu hasičů, kteří jako jeden muž zachraňovali už unaveného plavajícího daňka… Řekla bych, že si žijeme v luxusu, když vyrazí 10-ti členné komando hasičů zachraňovat zvířátko. Já jsem ráda,…

Více...

Cyklisto sesedneš z kola už taky někdy? :)

Pod Vyšehradským tunelem, kde je hrdlo silnice nejvíce zúžené, dochází k poměrně nepřehledným situacím, a proto tam byla umístěna celkem logicky ona značka. Zpoza tunelu může stejně tak náhle vyjet cyklista proti vám a je tady celkem snadné přijít k újmě. Podívejte se, jaký zmatek může nastat… Dala jsem si tu práci a dělala jsem půl hodiny čárky pro typová chování cyklistů. Za tu půl hodinu jich projelo směrem z centra 62. V podstatě jsou možná tři řešení situace:…

Více...