Dotěrné čínské berušky

Taky jste zažily nálet berušek na váš dům jako já ve čtvrtek v Libni? Poklidně jsme si doma pohodařili, když začaly útokem nalétávat berušky na okna a přiléhající zdi. Už jejich zběsilé pohyby nejsou vyloženě balzám na vaše nervy… Raději jsme zavřeli okna, protože dvě už „splašeně pohodařily“ v místnosti.

Jak jsem se později dočetla, vpád čínských berušek začíná být neodmyslitelnou součástí evropského podzimu. Obsypání našeho domu, a nejen toho, byl vlastně manévr, jak se v teplém lidském obydlí úkryt před nastupující zimou. Určitě nechte okna zavřená, neboť mohou obsadit nejen rodinné domy, ale i městské byty. V lidském obydlí zazimují a lze se jich jen těžko zbavit. Tyto potvory prý mohou i kousat, tak pozor na ně!

Co je smutné, jsou navíc nebezpečné pro „naše“ berušky, aneb slunéčka sedmitečná (Coccinella septempunctata) . Asijské berušky jsou o mnoho dravější, jedí jim vajíčka a menší larvy nebo na ně mohou přenést tzv. houbovou chorobu. (No nevyhnu se představě paralely v současné situaci…).

Podle entomologů ale mají i svou výhodu. Jsou po celou sezónu efektivnější ve žraní mšic v ovocných sadech. Na druhou stranu pak mohou na podzim ovoce okusovat a způsobovat škody.

Ještě něco ze života od paní z východních Čech „Sotva jsme se zbavili komárů, jsou tady berušky. Nevím, kudy lezou domů, okna máme nová, už radši ani nevětrám a stejně jsou tam pořád nové a nové berušky. Vždycky je vyluxujeme, vyneseme ven a za chvíli můžeme znovu. Kamarádčin syn byl vloni hrozivě pokousaný. Měl po těle červené štípance se žlutými okraji.“

Hlavní znaky čínských berušek oproti našim milým beruškám jsou:

  • více oranžové než červené zbarvení
  • více teček nebo naopak méně, či žádné
  • možný inverzní vzhled, tj. jsou černé a mají tečky oranžové (už mají i název – „harlekýnky„)

Mimochodem, čínská beruška má pro změnu označení „harmonie„, i když vůbec nechápu proč. 🙂

Tyto Harmonia axyridis (slunéčka východní nebo asijská) mají obrovský rozmnožovací talent, navíc v našich končinách ještě nemají přirozeného nepřítele.

V průběhu 20. století bylo slunéčko uměle vysazováno v Severní Americe jako přirozený nepřítel zemědělských škůdců. I do Evropy bylo přivezeno jako biologická zbraň proti mšicím. Problém ovšem nastal, když se dostalo ze skleníků do volné přírody. V Česku bylo pozorováno poprvé v roce 2006. V roce 2017 se vyskytovalo již téměř na celém území Česka, mnohdy masově. Více na wiki

A na závěr ještě jedna rada, občas kontrolujte byt, kdyby vám tam zalétla aspoň jedna těhotná, měli byste vystaráno na celou zimu! 🙁

A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde