Objevujte barevné listí, dokud neopadá

Není toho moc co dělat, a tak se můžeme letošní rok trochu zamyslet nad barvami podzimních listů, které bohužel teď v listopadu postupně opadávají z podstaty názvu tohoto měsíce, z vědecky vysvětlitelných důvodů nebo kvůli tomu, že se bojí Chucka Norrise… Vyberte si!

„Chuck Norris vytvořil podzim. Jednou kopl do stromu, až spadly všechny listy. Od té doby každý rok radši shazují všechny stromy své listy raději samy.“

O tom, že listy obsahují chlorofyl (zelené barvivo) ví už asi všichni školáci.

Chlorofyl – zelené barvivo („chloros“ = zelený, i známý chlor v bazénech je dozelena a barví vlasy…)

Je tvořen fotosyntézou a je pro nás nezbytnou podmínkou života, protože je při ní tvořen kyslík.

K existenci chlorofylu je potřeba sluníčko, a toho začíná být na podzim čím dál tím méně, krátí se dny, je více zamračeno.

Zelené listy na podzim především žloutnou…

Karotenoid – žluto-oranžové barvivo („carota“ = mrkev, karotka, i mrkev existuje žlutá… )

Karotenoidy obsahují zelené listy společně s chlorofyly, ale v létě překryje zelená barva chlorofylů žluté karotenoidy, které tak vlastně „nevidíme“.

S příchodem podzimu se chlorofyly ve všech listech opadavých dřevin rozkládají na bezbarvé látky a ve žlutých listech se kromě chlorofylů částečně odbourávají i karotenoidy. Zbyde jich však dost na to, aby vynikla jejich žlutá barva. Listy tedy vlastně nežloutnou; spíš se odzeleňují.

Zvláštním případem jsou zářivě žluté listy jinanu dvoulaločného. Obsahují speciální sloučeninu, která funguje jako optický zjasňovač. Látky s podobnými vlastnostmi se používají třeba do zvýrazňovacích fixů.

Jsou ale druhy stromů, které nás překvapí svým červeným zbarvením…

Antokyan – červeno-fialové barvivo („cyan“ známe jako tyrkysovou, tj. namodralou barvu, v protikladu „anto“ s červenou)

Červené listy se vybarvují odlišným způsobem. Místo toho, aby se jedno barvivo začalo prosazovat před druhým, tj. žluté nad zeleným, červená barva se musí vyloženě nově vytvořit. Antokyany kromě červeného listí na podzim zbarvují také plody a květy do červena nebo do modra – například borůvky nebo růže.

Ale na rozdíl od žlutého barviva, ne všechny listy červené barvivo vytvářejí. Naopak některé listy jsou načervenalé po celý rok, protože ho celý rok obsahují, např. červenolisté kultivary javorů.

 

Určitě jste si všimli, že jsou barvy v Severní Americe na podzim mnohem divočejší, a ne nadarmo má Kanada na vlajce červený javorový list…

Za všechny odstíny žluté, oranžové a červené pak vděčíme různým kombinacím karotenoidů s antokyany. Každopádně všechno podzimní listí skončí ale nakonec hnědé…

Melanin – hnědé barvivo (základ slova si vybavujeme ve spojitosti se škodlivými hnědými pihami na kůži melanomy)

Listy některých stromů, třeba dubů nebo buků, se zbarvují do hněda. Hromadí se v nich totiž hnědé látky nazývané melaniny.

 

Na závěr je třeba si říci, že ne každý podzim je stejný. Vše záleží na intenzitě sluníčka a chladu.

Tam, kde svítí sluníčko více, se listy zbarvují také více (třeba na korunách stromů).