QR a čárové kódy ve zkratce

Už jste někdy přemýšleli, čeho zkratka je QR? Je to z anglického „Quick Response“ = rychlá odpověď. A že je opravdu rychlá, asi už každý někdy poznal. Jak ho známe my, je to vlastně odkaz na Internetovou stránku zapsaný do kódu, takže nemusíte nic složitě zadávat, a prostě to „fachčí“! 🙂

Dnes ho používáme především jako vizitky, pozvánky na akce, informace o místech, ale také jako faktury a příkazy k úhradě.

A není to žádná věda! Svůj QR si každý může vygenerovat sám, jako i my jsme si vygenerovali QR pro naše stránky Praha hravě.

Větší věda ovšem je, jak je uspořádán a co všechno zahrnuje. Oproti EAN (European Article Number) kódu, který zatím známe z výrobků v obchodě, může obsahovat mnohem více informací. Zatímco byl čárový kód patentován již v roce 1952, QR kód až v roce 1994, i když do všeobecného použití se začal dostávat až posledních několik let, hlavně díky chytrým telefonům.

V praxi je QR čitelný i vzhůru nohama a také inverzně, tj. bílá a černá barva jsou prohozeny. Nemusí být pouze černobílý, lze použít i barvy nebo umístit doprostřed logo, ale jak jsme si sami vyzkoušeli, telefon nám četl pouze QR od určitého odstínu tmavě modré, takže pokud se zvolí jiná barva, riskujete, že to některá snímací zařízení nepřečtou.

A ještě k čárovému kódu, věděli jste, že pro ČR začíná 859, což ale neoznačuje původ zboží, ale firmu, která sídlí na území ČR.