Pomník mýdla na Kampě

Pomníky mohou mít různé podoby a různé důvody. Tak, jako mají v Dačicích Pomník kostky cukru, máme my na Kampě Pomník mýdla.

O tom na Kampě málokdo ví, neboť je umístěn velice nenápadně v rohu Nosticovy zahrady. Je na něm sotva viditelný nápis Prádelna 1659. Úplně se neví, jestli pomníček není „fake“, neboť prý v oné době ještě oblé kusy mýdla nebyly, byly jenom ukrojené kostky s ostrými řezy.

Jak asi víte nebo nevíte, na Kampě se vždy hodně pracovalo s vodou. Vždyť také Čertovka jako umělá strouha vznikla kvůli tomu, aby naháněla vodu mlynářům na mlýnská kola. Tím, že sem byla přivedena voda, vzniklo na Kampě i hodně prádelen. Jedna prádelna přímo z kostela Jana Křtitele Na Prádle – proto ten název!

A blízko jednoho z devíti původních mlýnů na Čertovce, Zlomkovského mlýna, můžeme v Nosticově zahradě tento pomníček najít. Vznikla tam totiž další veřejná prádelna – Wendlingerova prádelna. Majetek mlynáře Pavla Zlomka přešel nejdříve do rukou Rožmberků, kteří mlýn přestavěli na letohrádek, pak sídlo zdědil baron Wendlinger, který dal vybudovat prádelnu, a nakonec se o majetek starali Nosticové, kteří přenesli prádelnu do budovy.

Po přestěhování do budovy zmodernizoval hrabě Nostic prádelnu tak, že k roku 1782 měla 10 měděných kotlů, jeden kotel železný a 43 žlaby na praní prádla. Součástí byla i mandlovna, která měla 10 mandlů.