Táborská brána – místo našich srazů

Táborská brána na Vyšehradě je místem našich srazů na hru Prahy hravě, tak se u ní trochu zastavíme už předem.

Jak to bývá, názvy bran se nazývají podle toho, kam vedou. A tak nenajdete v Praze bránu Pražskou a v Táboře zas Táborskou, ale přesně obráceně… I když tu Pražskou v Táboře už také ne, protože byla zbořena 🙁

Na Vyšehradě se dochovaly brány tři: Táborská, Leopoldova a Cihelná. Ta kdysi nejmajestátnější, brána Špička, už je k vidění jen v její krásné kopii na Petříně.

 

Ale teď už k bráně Táborské! Stojí tu od 17. století, kdy bylo potřeba chránit Vyšehrad po 30ti leté válce. Nakonec ale sloužila více celníkům než obranářům. Byl tady akcíz, kde se vybírala potravní daň, a v noci se dalo projít jen na vyžádání, a to bez zboží.

V noci se brána zavírala mříží, ale s postupem času tu docházelo k mnohým nehodám, kdy spřežení koní v plném trysku narazilo do zavřené mříže, která nebyla v noci vidět, a došlo tak k mnohým zraněním. Proto se od zavírání mříží v 19. století upustilo.

Kupodivu ale odstranění mříží nestačilo k tomu, aby brána byla bezpečná. Tím, že je úzká, docházelo k srážkám vozů a chodců, proto byl později proražen i průchod pro chodce. Stalo se tak až v roce 1931.

Na bráně jsou patrné rýhy, stejně tak jako na zachovaném torzu brány Špička, ale o tom si povíme až na naší vycházce, to bychom prozradili moc.

Co je k nevíře, ani my už si nevzpomínáme, stával z vnější strany pevnosti přilepený domeček na úzkém zeleném prostranství před branou podél zdi. Vyrostl tam v 19. století, a zažil ještě to dvacáté první…

Osudným se mu stálo nedodržení správných postupů ze strany tehdejšího majitele. Chtěl požádat o povolení k rekonstrukci, ale vychytrale si myslel, že když domek strhne ještě předtím, povolení dostane. Opak byl pravdou! Památkáři mu naopak vyměřili pokutu za nelegální demolici, ale nový domek už mu nebylo dovoleno postavit.

A tak před Táborskou branou zůstala z tohoto počinu už jen původní hrušeň ze zahrádky domku.

A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde