Vládní výhled z Karlova mostu

Připravujeme zahřívací akci na zimu přes Karlův most s bojovkou na Kampě, ale zatím nemáme jasno, tak jako nikdo, kdo se bude pohybovat v interiéru těchto dvou budov. Pozastavíme se tedy alespoň u budov samotných.

Strakova akademie

V této budově sídlí od roku 1993 Úřad vlády České republiky  Kdo bude zasedat v jejích útrobách další 4 roky se teprve dojednává.

Název Strakova akademie dalo jméno Petra Straky – císařského tajného rady, který již roku 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení nadace „pro vzdělávání chudé mládeže z vyšších stavů“.  Z odkázaných finančních prostředků byli podporováni šlechtičtí stipendisté obou zemských jazyků, ovšem samotný vzdělávací ústav byl vystavěn až koncem 19. století, otevřen 1897.

Kramářova vila

Kramářova vila slouží od roku 1998 jako oficiální rezidence českých premiérů. Po dobu vládnutí tu mají předsedové vlády výhradní právo bydlet, většina z nich ho ale nevyužívá, budovu využívají jen pro oficiální účely při přijímání návštěv. Např. paní Paroubková sem chodila s kamarádkami na kafíčko. 🙂

Jedním z důvodů, proč premiéři ve vile nechtějí bydlet, je nestabilní postavení českých premiérů, kteří nechtějí vystavovat svou rodinu změnám na jejich případně krátké funkční období.

Tuto budovu si nechal postavit jako své sídlo tehdejší známý politik a pozdější první československý předseda vlády Karel Kramář a jeho ruská manželka Naděžda v letech 1911 – 1914 a je vevnitř velmi honosná.

Jak s vilou naloží nový premiér, ještě nikdo neví!

A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde