Parkur je pro koně – parkour pro kluky

Většina nás dospělých, když slyší „parkúr“, má představu elegantních přeskoků koní s ještě elegantnějšími žokeji na jejich hřbetech…přes důmyslné a barevné překážky.

Dnešní generace zná už „parkur“ jinak, a to jako „parkour“! Jako pohybovou disciplínu, ve které parkouristé překonávají překážky s pomocí vlastního těla (např. betonové zdi, zábradlí…). Převážně městská záležitost!

Jestli se v parkouru chcete někam dostat, musíte se dostat i zpět. Nejlépe se parkour trénuje na speciálním hřišti – spotu. Existuje parkourová akademie, parkourová noc, parkouroví trenéři, parkourový tábor i camp… Můžete trénovat i na trampolínách…

Ale například i film „Ani ve snu“, kde: Laura je hbitá, mrštná a paličatá holka. Touží se dostat do party parkouristů a spolu s nimi zdolávat překážky, které jí nastavuje městské prostředí. Při tom ji zaskočí láska, kterou pocítí k Lukymu…

To vše výhradně ve městě. Zkrátka: „Největším nepřítelem parkouru je příroda!“

Pokud tuhle zábavu chcete zkusit na vlastní kůži, příkládáme návod Jak začít s Parkourem? přímo ze stránek www.parkour-crew.estranky.cz:

Jestli přemýšlíš nad tím, že začneš s parkourem, tak tady je pár věcí, které by sis měl promyslet a pochopit, než se vydáš skákat přes překážky.

1. Pochopit parkour

Parkour je tréninková metoda, pomocí které se zlepšuješ tím, že přirozeně překonáváš překážky. Navíc principy, které se naučíš, se dají aplikovat na všechny aspekty života.. Výhody znalosti parkouru jsou rozsáhlé. Z počátku hlavně ve schopnosti pohybovat se rychle a efektivně ve složitých situacích. Po čase si vypracuješ lepší fyzickou kondici, sebedůvěru a sebeovládání a až nakonec se můžeš stát celkově vyváženějším a pozitivnějším člověkem. Jediné „negativum“ je, že to stojí hodně času a opravdové úsilí. Fyzický trénink je tvrdý a vyčerpávající. Neexistuje na to žádné kouzlo. Je to prosté: Co do parkouru vložíš, z něj taky dostaneš.

2. Rozhodnout se, že parkour vyzkoušíš

Až pochopíš, co vše trénovaní parkouru obnáší, tak se můžeš teprve informovaně rozhodnout. Pokud se rozhodneš, že parkour není nic pro tebe, tak se nic neděje, snad se v životě neocitneš v těžké situaci, kterou nebudeš schopen řešit. Pokud se rozhodneš parkour zkusit, tak se musíš začít učit hodně věcí. Na to, aby jsi s tréninkem začal, nepotřebuješ ale žádné speciální vybavení, jen rozhodnutí a touhu trénovat.

3. Najít si pomocníky v tréninku

Když trénuješ parkour, je velice důležité poznat, jak tvé tělo a mysl pracují. To nelze zjistit jinak než tréninkem a zkoumáním sebe sama. Nicméně mít zkušeného člověka, který tě čas od času nasměruje správným směrem, je neocenitelné. Jestli se ti podaří najít někoho, kdo má dostatečné znalosti, aby ti sloužil jako rádce, velice ti to pomůže. Žádní dva lidé ti neporadí přesně stejně, vyplatí se najít někoho, jehož metody ti nejvíce vyhovují, nebo ještě lepší – kombinovat znalosti více lidí.

4. Naučit se teorii cvičení

Člověk, který dokáže nejlépe posoudit tvojí kondici, jsi ty sám. Máš přístup k vlastním smyslům, kterými nasloucháš tělu tak, jak to nemůže udělat nikdo jiný. A abys trénoval co nejefektivněji, musíš pochopit principy sám a zvyknout si na dělání vlastních rozhodnutí. I když jsi již dostatečně silný a zdravý, stále potřebuješ pochopit teorii cvičení, protože nároky na parkour jsou obecně mnohem vyšší, než na jiné i podobné aktivity. Pokud budeš pečlivě hledat a číst, mnoho takových informací nalezneš na této stránce a jejím fóru.

5. Strávit týden cvičením celého těla a pozorováním úrovně svého současného fyzického stavu

Předtím, než zjistíš, jak své tělo vylepšit, musíš vědět, s čím do toho jdeš. Strávit týden tím, že posuneš limity svého běžného cvičení bez toho, abys ohrozil své zdraví, ti dá dostatek času, abys zjistil, jak na tom jsi, co dokážeš a kde máš slabiny. Také zjistíš, jaké to je trénovat více a jak to tvé tělo snáší.

6. Rozhodnout se začít se cviky, které tobě individuálně vyhovují nejvíce

Až pochopíš základní principy tréninku a budeš vědět, co tvé tělo dokáže, musíš si naplánovat a upravit cvičení tak, aby ti vyhovovalo. Tohle vyžaduje trochu experimentování na začátek, ale postupně budeš chápat věci lépe a lépe a budeš schopen trénovat stále efektivněji.

7. Začít skutečně trénovat

Z počátku se musíš soustředit na fyzický trénink, jako nutný základ tréninku dalšího. Jsou dva typy fyzického cvičení – technika a posilování. Technické cvičení se soustředí na koordinaci a přesnost. Posilování je o tom být silnější, ohebnější a vytrvalejší. Nejlepší poměr je zhruba 3:1 až 4:1 ve prospěch posilování, protože síla a tělesná zdatnost usnadňuje učení techniky.

Všechny pohybové techniky potřebují k efektivnímu provedení určitý stupeň síly a tělesné zdatnosti. Takže trénink technik je třeba brát opravdu pomalu, abys měl dost času seznámit se s každým pohybem a provedl ho bezpečně.

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a pokud máš pochybnosti, tak pokrok v tréninku vzít ještě pomaleji. Pokud trénink uspěcháš, je tu velké riziko zranění, které tě posune zas o hodně zpět. Většina problémů může být vyřešena jen tím, že si promyslíš, co děláš, a pak opravdu postupně po malých krůčcích dosáhneš svých cílů.



A pokud máte děti a chuť se něco dozvědět, a u toho se pobavit , přijďte na jednu z našich akcí a bojovek o Praze.

Časový harmonogram akcí zde a komentáře zde