Sněženka, bledule a ty další… pokračování příště

Už to cítíte ve vzduchu? A všimli jste si, že se většina lidí usmívá víc než jindy? Tak co si i zazpívat, abyste dostali náladu na náš katalog jarních květin, který víc než biologii a regionální rozmístění zohledňuje důvod názvů těch kytiček a vůbec … 🙂
Jak se tak dívám, už kvete jíva…

Sněženka podsněžník
Ikona jarního průkopnictví! Asi není potřeba komentovat dobu a místo jejího výskytu… 🙂 – z názvu zřejmé!

Bledule jarní
Doba květu vyplývá z druhového označení, barva tak trochu do zelena zas z toho rodového… Kdo z vás nevypadal někdy jako bledule! 🙂 Táta mé kamarádky Dáši jednou řekl své kolegyni, že je bledá jak tlusté od šunky, ale kdyby zmínil bleduli, udělal by lépe… 🙂
Český název bledule patří mezi novotvary vytvořené v 19. století Janem Svatoplukem Preslem.

Sasanka hajní
Je jí všude dostatek, je jedovatá. Ale ne zas tak moc, s dětmi jsme jich nevědouc pár spořádaly, a nic! Spíš asi pro dobytek, který jich spořádá celé koberce!!! Prosím o obezřetnost, třeba jsme měly s dětmi jen štěstí nebo sloní žaludky, nebo množství menší než malé… Kdybych to věděla předem, znova bych to neprovozovala…

Šafrán karpatský
Šafrán je tak zajímavý, že jsem se u něj zasekla! Asi znáte slova jako „je tu toho jako šafránu“, což znamená málo. Šafránu říkáme taky krokus. Za 1 gram šarfránových blizen zaplatíme 350 Kč. Je považován za nejdražší koření na světě. Je totiž dost pracné natrhat a usušit tyto karmínové blizničky.

Už sám Zeus měl dle řeckých pověstí trávit noci na lůžku ze šafránu. Také za dob Římské říše bylo zvykem na svatební noc pokrýt lůžko šafránovými kvítky.

Slovo šafrán je původem z arabštiny a znamená v překladu „být žlutý“, protože kvítky jsou jinde také žluté. U nás jen fialové a bílé svou přirozenou cestou množení.


Vědecké studie hovoří o antidepresivním účinku. To, že šafrán působí kladně na náladu, souvisí pravděpodobně s přítomností aldehydu šafranalu, který zvedá hladinu serotoninu a následně krocinu, který je odpovědný za zvýšení hladiny dopaminu a noradrenalinu. A kdybyste náhodou chtěli do šafránu více investovat, nedělejte to, větší konzumace může být dosti nebezpečná.

A pozor! Nesplést s ocúnem jesenním! Ten u nás kvete na podzim, jak už vyplývá z jeho názvu. Navíc má ten podzimní více času na okvětní lístky – má jich 6. Na jaře to musí šafrán/krokus zvládnout se třemi.

Violka vonná (lidově fialka)
Nemá náhodou české slovo „fialová“ něco společného právě s touto květinkou? Nebo i anglické „violet“? O fialové barvě a jejích významech pojednáme někdy příště… Navíc krásně voní, o čem svědčí zas latinský název „viola odorata“.


Blatouch bahenní

Na ten si budeme muset počkat až do dubna. Blatouch však dělá učebnicově čest svému jménu! Blatouch roste v bahně a na blatech, idylicky řečeno u jarních potůčků. 🙂


Vrba jíva
(kočičky)
Jak se tak dívám, už kvete jíva…“

Kočičky jsou jedním ze symbolů jara a Velikonoc. Rozvité pupeny s plně rozkvetlými květy, na kterých jsou již patrné prašníky se žlutým pylem, bývají někdy označovány jako kocouři.
A pozor, není to ta vrba, na které sedávají vodníci! To je zas vrba bílá. Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, z ní pak byl roku 1899 synteticky připraven aspirin.
Zejména v parcích se často vysazuje poddruh s převislými větvemi – vrba bílá smuteční (Salix alba subsp. tristis L.)